Bilgisayar Mühendisliği

Ana İş Parçacığı Çalışmasını En Aza İndir Sorunu

Ana iş parçacığı çalışmasını en aza indir sorunu tasarıma, görselliğe, fonksiyonelliğe yüklenen site temalarını kullanan İnternet sitesi sahiplerinin sıkça yaşadığı bir sorundur.

Google Pagespeed Insights‘ta “hız indeksi” bölümünü etkileyen temel unsurdur. Hız indeksi değerini anormal şekilde büyüterek, sayfa hız puanının ciddi şekilde düşmesine sebep olur.

Bu Soruna Ne Sebep Olur?

# İnternet sitenizin tasarımı, daha hoş ifadeyle makyajı olarak ifade edebileceğimiz CSS (.css) dosyaları,

# İnternet sitenizin dinamik olmasını ve daha işlevsel olmanızı sağlayan aynı zamanda çift taraflı (kullanıcı ve sunucu) çalışmasını sağlayan Javascript (.js) dosyaları,

# Ve HTML dosyaları gibi diğer şeyler, yani şunlar:

Ana İş Parçacığı Çalışmasını En Aza İndir Sorunu
Ana İş Parçacığı Çalışmasını En Aza İndir Sorunu

Buradaki Style & Layout yani CSS dosyaları ve Script Evaluation yani JS dosyaları genelde sorunun ana kaynağıdır. Gelin bir de bu sorunun çözümüne göz atalım:

Ana İş Parçacığı Çalışmasını En Aza İndir – Çözüm

Güzel Haber: Siteniz açısından en önemli olan iki şey, ilk zengin içerikli boya (FCP) ve ilk giriş gecikmesidir. Bu değerler düşük olursa site açılmaması gibi bir sorun yaşanmayacağı için kişi içeriğe göz atacaktır.

Yani içiniz rahat olsun. İnanmayanlar olur diye bizzat Google hız testi sonuç sayfasında yazanı okuyalım:

Teşhis: Uygulamanızın performansı hakkında daha fazla bilgi. Bu sayılar performans skoruna doğrudan etki etmezler.

Ana iş parçacığı çalışmasını en aza indir: JS’yi ayrıştırma, derleme ve yürütme için harcanan zamanı kısaltmayı düşünün. Daha küçük JS yüklerinin sağlanması bu konuda yardımcı olabilir.

Peki Biz Ne Yapacağız? Tabi, bu değerler gene de sıralamamıza etki ettiği için olabildiğince iyileştirme yapmamız gerekiyor. Yapacaklarımız ise şu şekilde:

Mobil, masaüstü veya ikisinde birden (artık nerede sorun yaşıyorsanız) özel seçilmiş fontları (yazı tiplerini) kapatın ve tekrar deneyin. Veya yazı tipleri için farklı yükleme metotları deneyin.

Birden fazla CSS varsa tek bir CSS’de birleştirmeye çalışın.
HTML içi CSS varsa bunları harici CSS dosyasına taşıyın.
CSS dosyalarının planlı, düzenli olmasını sağlayan şu işlemi yapın: Inline critical path CSS

Javascript dosyalarının şu şekilde yüklenmesini sağlayın: JS files deferred
Kullanılmayan CSS vs JS dosyalarını kaldırdıktan sonra CSS ve JS dosyalarının boyutunu şu işlem ile azaltın: Minify CSS & JS

Site tasarımı sadeleştirmeye gidin. Mesela mobil sayfalarda kenar bileşenlerini kaldırmayı düşünebilirsiniz veya emojileri kaldırmayı.
Temanın kendi ön bellek ve optimizasyon eklentileri varsa kullanın. Yoksa, tema yapımcısının / kullanıcılarının önerdiği eklentilerini kullanın.

Not: Yazıda bulunan aşırı sayıdaki videolar da bu soruna sebep olur.

Better Wordpress Minify Eklentisi

Açıkçası, ana iş parçacığı çalışmasını en aza indir sorunu için her türlü güncel CSS, JS optimizasyon eklentisini denemiş birisi olarak, şahsen ben bu eski programdan en iyi sonucu aldım.

Siz de deneyerek size en uygun ayarları bulabilirsiniz ama biz sizlere şu dört maddeyi açmanızı özellikle öneriyoruz:

Eklenti ile Ana İş Parçacığı Çalışmasını En Aza İndir Sorunu Çözümü
Eklenti ile Ana İş Parçacığı Çalışmasını En Aza İndir Sorunu Çözümü

İpucu: Bunları toplu şekilde yapmak yerine, her adımdan sonra hız testi yapıp, sonuçları not edin ve sorun / sorunların neler olduğunu görün. Tabi aşağıda teşekkür yorumu yazmayı unutmayın :)

Technogezgin.com Bilgi
Ana iş parçacığı çalışmasını en aza indir sorunu” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Yazıyı da yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptainTR

Merhabalar. Ben bu internet sitesinin sahibiyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu sitede de; ufkunuzu açacak, bilgi hazinenizi katlayacak, bakış açınızı adeta uçuracak, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı