Moda ve Kişisel Bakım

Dar Pantolon Kimlere Yakışır? (Vücuda Göre Pantolon Seçimi-1)

Selamlar. Bugün sizlerle yine kadın erkek ayırt etmeden vücut tipine göre pantolon seçimi nasıl olur, nelere dikkat edilmelidir, kim hangi pantolonu giymelidir gibi konuları konuşacağız. Bu yazıdaki başlığımız dar pantolon. Bu modeller yapacağımız hatalı seçimleri kabul etmez. Bu sebeple ince eleyip sık dokumamız gerekir ki bu yazı da tam olarak bu sebeple yazıldı.

İlk olarak şu temel prensibi hatırlatarak başlayalım:


“Asıl olan modaya uymak değil, kişinin kendine yakışanı bulması ve böylelikle kendi modasını yaratmasıdır. Moda dönemsel ve değişken fakat kişinin kendi tarzı ise her daim bakidir.”


Bunu da buraya bırakalım
Bunu da buraya bırakalım

İsteyenler ve acelesi olanlar; şu listedeki başlıkların üzerine tıklayarak istediği kısma atlayabilirler:

Dar Pantolon Kimler Tarafından Tercih Edilmelidir?

Bizler vücudumuzu iyi tanıyacağız ona göre de kıyafet seçimini yapacağız. Bu modelleri şu kişilerin tercih etmeleri önerilir.

 • Bacaklarının kalın olmasından şikayetçi olanlar
 • Uzun bacaklı olanlar (estetik görünmek amaçlı)
 • Uzun görünmek isteyenler (tabi kısa paça giymemek lazım uzun görünmek için)
 • Vücudunun düz olduğunu düşünüp kıvrımlı göstermek isteyenler (dikdörtgen vücut modeline sahip olanlar)
 • Daha ince görünmek isteyenler (başka bir deyişle fazla kilolarını saklamak isteyenler)
 • Ayakkabılarını vurgulamak isteyenler (estetik görünmek amaçlı)
 • Ayrıca vücudunu toplamak isteyenler (başka bir deyişle düzgün bir görüntü isteyenler)
 • Yenilikçi tarzları sevenler dar modelleri gönül rahatlığı ile tercih edebilirler.

Kavram Bilgisi

Slim Fit Dar Pantolon Özellikleri
Slim Fit Dar Pantolon Özellikleri

Hani mağazaya gittiğinizde slim fit, skinny fit, slim tapered fit, super skinny fit gibi kavramlarla gördüğünüz pantolonlar, dar olan modellerdir. Gelin bunları güzelce inceleyelim:

Slim Fit: Basit bir tabir ile dar kesim. Normal kesime göre basen kısmı dolayısıyla paçaları daha dar olan dar pantolon çeşidi.
Skinny Fit: Slim fit’e göre daha dar kesim. Bacakları biraz daha dar olan dar pantolon çeşidi. Bacakları saran model de diyebiliriz.
Extra Skinny Fit: Süper slim diye de geçmekle beraber, halk içinde tayt diye tabir ettiğimiz en dar pantolon modelleri bunlardır. Bacaklarla yetinmeyip bilekleri de saran modellerdir.
Skinny Ankle: Hem dar, hem de bilekte biten pantolon modelleridir. Bilekte biten derken, normalden kısa boyda olmasını kastediyorum.
Push Up: Bu kavram özellikle kadınları ilgilendiriyor. Giydiğiniz taktirde vücudunuzu özel bir şekle sokan, şekillendirme etkisine sahip olan pantolonlar.


Skinny Fit Dar Pantolonlara Bakış
Skinny Fit Dar Pantolonlara Bakış

Dar Pantolon Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Dar pantolon modelleri yapacağımız hatalı seçimleri kabul etmez diyebileceğimiz pantolon modellerinden birisidir. Seçim yaparken şu detaylara özellikle dikkat etmeniz gerekir:

Dar Pantolon Nasıl Olmalıdır?

Seçimi en iddialı pantolon çeşidi budur. Vücudunuza güveniyorsanız giymekten çekinmeyin, ayrıca dar pantolon alırken pantolonun üzerinizde tam oturmasına ve sizi rahatsız etmemesine dikkat etmelisiniz.

Eğer rahatsız oluyorsanız elestan (yani likra) oranı yüksek pantolonlardan alabilirsiniz. Nasılsa pantolonlarda, içinde dikilmiş olan kağıtlarda kumaşın içeriği yüzdelerle yazıyor. Genelde %2 ve üzeri elestan (likra) içeren pantolonlar esnek oluyor.

Kadın Dar Pantolon Modelleri
Kadın Dar Pantolon Modelleri

Ayrıca skinny fit dar pantolonları giymek için iddialı bir vücuda sahip olmanız gerekir zira vücudun tüm kusurlarını belli ederler.

Dar Pantolon Kimlere Uygun Değildir?

Fazla kilolu olanlar, aşırı uzun olanlar, fazla zayıf olanlar hariç çoğu vücut tipine uygun olarak tasarlanmışlardır. Ayrıca vücudunuzu yapısı sebebi ile sardığı için güzelce toplar.

Dar Pantolon İçin Renk Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Koyu renkli modelleri fazla kilolarını gizlemek için kullanabilirsiniz. Başlıca siyah, indigo, lacivert gibi renkler. Genellikle de bu renkler kullanılır zaten. Açık mavi tonları ise biraz daha kilolu görünmek için tercih edilir. Vücut sizin, onu siz tanıyıp ona göre siz seçim yapacaksınız.

Erkeklere Dar Pantolon Modelleri
Erkeklere Dar Pantolon Modelleri

Darlık ve Bel Boyu Tercihi Nasıl Yapılmalıdır?

Yüksek Bel

 • Belin en ince olan yerinde başlayıp, kalçaya doğru orantılı bir şekilde takip ettiği için kalça ve belin uyum içerisinde görünmesini sağlar.
 • Bacak boyunuzun kısa olduğunu düşünüyorsanız daha uzun görünmek amacıyla güzel bir tercih olacaktır.
 • Eğer dikdörtgen vücudunuz varsa ve vücudunuzun kıvrımlı görünmesini istiyorsanız dar pantolon modelleri tam size göredir.
 • Yüksek belli modellerin sizi uzun göstermesinin sebebi bacaklarınızı iyice ortaya çıkartmasıdır.
 • (Varsa) Göbeğinizi gizlemek için idealdir.
 • Ayrıca gömlek, tişört, hırka, kazak seçimini biraz kısa boyda yaparsanız veya tişörtü ön kısımdan pantolonun içine sokarsanız daha da uzun görünebilirsiniz.

Düşük Bel

Farklı Markaların Dar Pantolon Modelleri
Farklı Markaların Dar Pantolon Modelleri

Normal beli de, normal ve ölçülü iseniz tercih edin. Özel bir esprisi yok yani. Darlık olarak ise pantolon alırken, pantolonun birkaç giymeden sonra esneme payının olduğunu da hesaba katarak alın. (yani üzerinize tam oturan veya likra oranı fazla ise vücudunuzu hafiften sıkan modelleri tercih edin) Bacaklarınızı bir beden sıkacak dar pantolonlar almayı tercih edin.

Aksi taktirde hem bel kısmı genişleyecek pens attırmak zorunda kalacaksınız hem de bacak kısmınız bollaşacaktır. Böylece daraltmak için ekstra terzi masrafı ödemeniz gerekecektir.

İsterseniz buradaki resimlere bakın, isterseniz güvendiğiniz bir tanıdığınız ile alışverişe gidin, isterseniz de oradaki görevlilerden yardım isteyin. Size pantolonun darlığı konusunda yardımcı olacaklardır. (Hadi gene iyisiniz, üç farklı çözüm yolu sundum size :D )

Sağlıklı Kumaşları Tercih Edin:

Kumaş sağlıklı olmalıdır. Mesela polyester gibi sentetik kumaş oranı az (mümkünse hiç olmasın); pamuk, viskoz gibi sağlıklı ve doğal kumaş oranı yüksek olsun. Polyester ve akrilik gibi ultra zararlı kumaşları tercih etmeyin, bunlar hem kanserojendir hem de derinin nefes almasını önler. Üstelik kadınlarda düşük yaptırmaya kadar varan ciddi zararları vardır. Yazıdan Sonra Detaylı Bilgi İçin Şu Habere Bakın: Kumaş Deyip Geçmeyin

Esnek Kumaş Tercihi: Kumaşta likra -tabi içerikte likra değil elestan yazar- oranı ne kadar fazla ise kumaş o kadar çok esneme kabiliyetine sahiptir. Eğer kilolu iseniz likra oranı az modeller seçin ki vücudunuz sıkı dursun, zayıf iseniz likra oranı yüksek pantolonlar seçin ki vücudunuz daha iri görünsün. İşte krallar gibi giyim hileleri.

Bu arada pantolonunuzun likra oranının yüksek olması size daha rahat hareket edebilmeniz konusunda oldukça faydalı olacaktır.

Cep Detayları: Büyük aşağıda olan cepler popoyu küçük, küçük ve yukarıda olan cepler popoyu büyük gösterir. Seçim tabi ki de size kalmış. Ayrıca yuvarlak poponuz ve dar kalçalarınız varsa streç (esnek) pantolonlar tam size göre.

Erkek Dar Pantolon Modelleri
Erkek Dar Pantolon Modelleri

Dar Pantolon Seçeceklere Kral Öneriler

Dar Pantolon Paçasını Kıvırmak

 • Paçası kıvrılmış veya ankle (yani bilek boy) kısa pantolonlar sizin boyunuzu kısa gösterir. Yani boyu veya bacak boyu kısa olanların giymesini önermiyoruz. Pantolon paçası kıvıracaksınız eğer dar pantolon giyerken yapmanız daha hoş olacaktır. Ayrıca kıvrılmış paçalar ve kısa pantolonlar dikkati ayaklara çeker. Ayakkabı seçimi de önemlidir.

Pantolon Paçasını Kaç Kat Katlamalı?

 • İkiden fazla kat katlamanız hoş durmayacaktır. Bazı sitelerde yazdığı gibi pantolon paçalarına ağırlık bağlamış gibi durur.

Dar Pantolon Yanında Çorap Tercihi:

 • Sneaker çoraplar (görseller için tıklayın) veya babet çoraplar öneriliyormuş. Hem estetik, hem de pratik. Tercihinize kalmış. Makosen ayakkabılarınızda, spor ayakkabılarınızda veya kadınlar babet ayakkabılarında tercih edebilirler. Tabi erkeklerde maskülen görünümü azalttığı da bir gerçek.

Her Şeyin Başı Sağlığımız! Aman Dikkat

 • Aşırı dar pantolon giymenin ciddi zararları da var, bunları da göz ardı etmeyin. Beyler bizi ekstradan adım adım kısır yaptığını da belirteyim. Üstte ilgili haberi paylaşmıştım nasılsa.

Kemer Kalınlığı

 • İnce kemerler belinizin iyice ince görünmesini sağlayacaktır. Kalın kemerler de kalın. (waov, ne kadar inanılmaz) Neyse detayını öğrenmek isteyenler yazının üstünde bel seçimi bölümünde ve sitemizde kısa boylular için giyim hileleri ve zayıflar için giyim hileleri yazısında nasıl olması gerektiği güzelce açıklanmış, oradan bakabilirler.

Dar Pantolon Altına Ayakkabı Seçimi

Doğru ve Temiz Ayakkabı Seçiminin Önemi:

Bir önceki kısımda belirttiğimiz gibi; dikkatinizi ayaklarınıza çektiğiniz için temiz bir ayakkabı çeşidi veya botlar ile kullanmanız önemlidir. Makosen ayakkabılarla, spor ayakkabılarla kullanabilirsiniz. Ayrıca kadınlar babet veya topuklu ayakkabılar ile de kullanabilirler.

Vücuda Göre Pantolon Seçimi
Vücuda Göre Pantolon Seçimi (Ayakkabı Seçimi)

Bahar ve kış aylarında uzun çizmeler veya yağmur botları ile de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Eğer kıvrımlı, dolgun hatlara sahipseniz ve daha ince görünmek istiyorsanız uzun gömlekler, tişörtler ile giyebilirsiniz. Uzun üstler vücudun kalın olan bölgelerini gizleyip, bacakların ince bölgelerine bakışların odaklanmasına yardımcı olacaktır.

Kadınlar için bir noktaya daha özellikle değinmek istiyorum; boyunuz kısa ise ve paçaları kıvırdı iseniz kombinlerken topuklu ayakkabı giyerseniz kısa görünmezsiniz, uzun görünmenizi sağlar.

Dar pantolon seçimi, vücuda göre pantolon seçimi hakkında sormak istediğiniz sorular, eklemek istedikleriniz, sebebini merak ettiğiniz şeyler varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Benzer Konulu Bir Yazı: Bol Pantolon Kimlere Yakışır? Vücuda Göre Pantolon Seçimi

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptainTR

Merhabalar. Ben bu internet sitesinin sahibiyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu sitede de; ufkunuzu açacak, bilgi hazinenizi katlayacak, bakış açınızı adeta uçuracak, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı