Kariyer Önerileri

Katma Değer Nedir? Nasıl Oluşur?

Katma Değer Nedir: Bir üretim sürecinde maliyet ile satış arasındaki farka verilen isimdir. Başka bir tabirle; üretim için yapılan harcamalar ile firmanın çıktısı arasındaki farka verilen isimdir.

Mesela bir ürün için 25 liralık ham madde alınmış, 50 liralık işçilik maliyeti ile 100 liraya satışa konulmuş olsun.

– Bu örnekte girdi 25 liradır. (İşçilik ücretleri girdi olarak değerlendirilmez.)
– Bu örnekte çıktı 100 liradır. (Net satış fiyatı çıktı olarak değerlendirilir.)
– Bu örnekte aradaki 75 liralık fark katma değeri oluşturur. Katma değerin 50 lirası işçilik, 25 lirası kar veya başka bir tabirle artı değerdir.

Bu Bile Kendi Çapında Katma Değeri Arttıran Bir Örnektir
Bu Bile Kendi Çapında Katma Değeri Arttıran Bir Örnektir

Katma Değer Neden Önemlidir?

Bir ürünün katma değeri ne kadar fazlayla o üründen daha az satış yaparak çok daha fazla kar elde etmek mümkündür. Aynı zamanda; insanların en iyisine sahip olmak istemesi sebebiyle alışveriş çılgınlığı dediğimiz olguyu da dolaylı olarak tetikleyen bir faktördür. Aynı zamanda katma değeri arttırmak bir çeşit gizli zam yapma yöntemidir. Gelin örnekler üzerinden gidelim.

— Sıradan bir kaporta ustası 600 liralık harcamaya rağmen 1000 lira ücret istiyor. Aradaki 400 lira katma değer örneğidir. (%40)
— Orta halli bir iç mekan tasarım ustası bir iş için 6 milyar maliyet yapıyor, 15 milyar para istiyor olsun. İşte bu 9 milyar katma değerdir. (%150)
— Ama yetkili bir bayi, sıradan bir bayi ile benzer maliyetleri olmasına rağmen kat kat fazla ücret talep edebiliyor. İşte bu işin ehli olmakla, yani katma değer ile alakalı bir durumdur. (+%300)

İşte yine bu durumlar da katma değer nedir sorusunun cevabı niteliğindedir. Tabi bu örneklerdeki sayılar birebir gerçek değerler değildir, temsili değerlerdir. Gelin bir de şu sosyal medya paylaşımına göz atalım:

Katma Değer Nedir [Örnek]
Katma Değer Nedir [Örnek]

Şaşırdınız mı? Evet, bunlar gerçek. Katma değer dediğimiz olgu sandığınızdan çok daha önemli ve bu önemi anlatan bir hikaye bile mevcut. Hikaye için “Çekici Nereye Vuracağını Bilmek” isimli yazımıza bakabilirsiniz.

Katma Değer Nasıl Arttırılır?

Ortaya herhangi bir hizmet alanında, sıradan bir ürün üretip onu satışa koymakla katma değer oluşmaz. Ama katma değeri oluşturmak ve bu değeri arttırmak mümkündür. Nasıl mı?

Önemli Olan Şekil A'daki Gibi Özgün ve Başarılı Sunumlar Yaparak İnsanların Hafızasında Yer Edinebilmektir
Önemli Olan Şekil A’daki Gibi Özgün ve Başarılı Sunumlar Yaparak İnsanların Hafızasında Yer Edinebilmektir

➽ İnsanlara alanınızda olabildiğince kaliteli, eşsiz bir müşteri deneyimi sunmalısınız. Bu da işinize ait özel teknikleri öğrenip / geliştirip; bunları işinize uygulamaya bağlıdır. Ürününüzün insanların ihtiyaçlarını gidermesi, yoksunluk yaratmak, toplumsal kanıt vesaire… Bu kavramlar hakkında detaylı bilgiyi ve nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini “Al Sat Para Kazan” konulu eşsiz rehberimizde bulabilirsiniz.

İşin Ehli Olmak Katma Değeri Arttırır
İşin Ehli Olmak Katma Değeri Arttırır

➽ İnsanların hayat tarzlarını değiştiren ürünler kesinlikle en başarılı ve en etkileyici ürünler arasındadır. Bu tarz ürünlerin katma değeri kesinlikle çok daha yüksektir. Bu tarz ürünlere yönelebilirsiniz.

İnşaat Başta Pek Çok Alanda Katma Değer Oluşturmak İçin Özel Proje Adları Seçmelisiniz
İnşaat Başta Pek Çok Alanda Katma Değer Oluşturmak İçin Özel Proje Adları Seçmelisiniz

➽ Ürün kalitesi…

Sunduğunuz Hizmetin Kaliteli Olması Markalaşmayı ve Katma Değeri Arttıran Unsurlar Arasındadır
Sunduğunuz Hizmetin Kaliteli Olması Markalaşmayı ve Katma Değeri Arttıran Unsurlar Arasındadır

➽ Markalaşma ve itibar yönetimi; yani bilinirliğinizin ve olumlu geri dönüş sayınızın artması en etkili ve en kesin katma değer arttırma yöntemidir. İnsanlar bir çok sebepten ötürü markaları ve doğrudan bilindik markaları tercih edecektir. Şüphesiz ki bu da markalara ciddi bir katma değer sağlar. Tıpkı şu görselde de ifade edilmeye çalışıldığı gibi:

Markalaşma Doğrudan Yüksek Katma Değer Oluşturan Unsurlar Arasındadır
Markalaşma Doğrudan Yüksek Katma Değer Oluşturan Unsurlar Arasındadır

➽ Ürünün kalitesi ve pazarlamanın başarılı olması gerekir. Unutmayın ki araştırmalara göre insanlar üründen çok satış anındaki deneyime ücret ödemektedir. Yine unutmayınız ki, başarılı firmalar tek kuruş harcamadan; doğrudan kendi müşterilerine başarılı bir sosyal medya yönetimi ile bedavadan reklamını yaptırmayı başaranlardır. Evet, yine bu durum da katma değer olarak size döner. Buna dair örnekleri de “Reklam Nedir? Örneklerle Reklamcılık” konulu yazımızda bulabilirsiniz.

Katma Değer Oluşturmak İçin Tek Başına Markalaşmak Yetmez
Katma Değer Oluşturmak İçin Tek Başına Markalaşmak Yetmez

Katma değer hesaplaması nasıl yapılıyordu? Çıktılar eksi girdiler. Bu sebeple Üretim hızını kaliteyi bozmamak koşuluyla arttırabilirsiniz. En basit alanda dahi nitelikli eleman istihdamı yaparak bunu başarabilirsiniz. Veya doğrudan maliyeti kaliteyi bozmadan azaltabilirsiniz. Düz matematik mantığı değil mi? Fiyat artışı hakkında size şöyle bir araştırma sunabilirim:

Müşteriler Üzerine Yapılmış Hayati Önemde Bir Araştırma
Müşteriler Üzerine Yapılmış Hayati Önemde Bir Araştırma

➽ Yüksek teknoloji, araştırma geliştirme çalışmaları, yeni ve daha mantıklı üretim teknikleri kullanılması, planlı indirimler yapmak, yaptığınız mantıklı her işlem için ücret talep etmek, (en basit bir iş kolunda dahi) nitelik eleman istihdamı, doğrudan katma değer arttırma metotlarıdır.

Yüksek Teknoloji Katma Değeri Ciddi Oranda Arttırır
Yüksek Teknoloji Katma Değeri Ciddi Oranda Arttırır

Yüksek Katma Değer Örneği

Basit bir metal parçasını sadece birkaç liraya satabilirsiniz. Bu metal parçası ile at nalı yapıp satarsanız işçilikten dolayı ücreti 2-3 kat artar. Eğer bu metal parçası ile iğne gibi üretimi zor işçilik isteyen bir şey üretirseniz ücret 5-10 kat artar. Ama kalkıp da “aynı metal ile” saatler için denge yayı yapıp satarsanız katma değer bu mantıkla 20 kat olacaktır. (Sayılar temsilidir)

Yüksek Katma Değer Örneği
Yüksek Katma Değer Örneği

Technogezgin.com Bilgi
Katma değer nedir, nasıl oluşur” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da; yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

-Reklam-

MrKaptainTR

Merhabalar. Ben bu internet sitesinin sahibiyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu sitede de; ufkunuzu açacak, bilgi hazinenizi katlayacak, bakış açınızı adeta uçuracak, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı