Bilgisayar Mühendisliği

Python Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Python Nedir: Guido Van Rossum tarafından, işlemlerimizi daha hızlı bir şekilde yapıp zaman kaybından kurtulmamızı sağlamak amacıyla geliştirilen yüksek seviyeli ve nesne yönelimli bir programlama dilidir.

Üstelik öğrenmesi en kolay dillerden birisi olarak nitelendirilmekte ve hayata dair pek çok alanda varlığını hissettirmektedir. Biz de bu yazımızda bu programlama dilinin kullanım alanları, avantajları ve dezavantajları gibi çeşitli alt başlıklar üzerinden python nedir sorusunu cevaplamış olacağız. Lafı uzatmadan konuya girelim.

Python Nedir?

Python Nerelerde Kullanılır?

➽ Hızlı işlem yapabilme sebebiyle birimsel hesaplamalarda,
➽ Veriler üzerinden işlem yapmada, veri manipülasyonunda,
➽ Makine öğrenmesi gibi çeşitli yapay zeka uygulamalarında,
➽ Oyun geliştirmede,
➽ Web uygulamaları, örümcek türü yazılımlar, ağ programlama sistemlerinde,
➽ Bilim ve teknoloji alanındaki nice çalışmalarda,
➽ Hacking alanında ve askeri savunma sistemlerinde,
➽ Ve nicelerinde kullanılır.

Python Nerelerde Kullanılır? Neden Python Öğrenmeliyim?
Python Nerelerde Kullanılır? Neden Python Öğrenmeliyim?

Dünyada Python: Google, CERN, NASA, YouTube, BitTorrent, Zope, Django gibi dünyadaki dev şirketler bu programlama dilini sıkça kullanmaktadır. Ayrıca Reddit, Ubuntu, Calibre gibi ünlü programlar ile Battlefield 2, Civilization 4 gibi ünlü ses getirmiş kimi oyunlar Python ile programlanmıştır.

Neden Python Kullanmalıyım? (Python’un Avantajları)

Karışık Olmaması: Sade bir kod yapısına sahiptir. Bu sebeple diğer programlama dillerine göre çok basittir. Bu sayede oyalanmadan hızlıca öğrenilebilir ve aklınıza gelen bir fikri çabucak hayata geçirebilirsiniz. Bu dile ait kodlara birazcık İngilizce bilgisi olan birisi bir göz atsa kolaylıkla neyin ne olduğunu anlayabilir.

Düzenli ve Basit Kod Dizilimi: Neden Python kullanmalıyım sorusuna verilecek en güzel cevap budur. Diğer programlama dillerinde bir kaç satırda yaptığınız basit bir işlemi burada tek bir satırda yapmanız mümkündür. Mesela C++ dilinde çıktı almak için bir kaç satır kod yazmanız gerekir:

#include <iostream>
using namespace std;

int main()
{
      cout << "Merhaba Dünya";
      return 0;
}

Fakat Python programlama dilinde aynı işlemi yapmak sadece tek bir satırlık kod ile mümkündür.

print("Merhaba Dünya")

Hız ve Yüksek Verimlilik: Kodların (tıpkı üstteki örnekteki gibi) kısa olması sayesinde kodlar hem akılda daha kolay kalır, hem istediğimiz işlemleri bilgisayarın yürütmesi daha kısa sürede olur, hem de biz kodu kısa sürede yazmış oluruz. (Ayrıca Bakınız: İyi ve Başarılı Bir Programın Özellikleri)

Kolay ve Derin Kütüphaneler: Kolayca keşfedip öğrenebileceğiniz sağlık sektöründen tut yapay zeka ve internet ağına kadar nice alanlarda kullanmanız için özel olarak geliştirilmiş bir sürü özel modül olması Python’un avantajları arasındadır.

Üstelik bu modüller sıradan basit modüller değil, gerçekten bir çok işlemi kolaylıkla yapmanızı sağlayan detaylı ve derin modüllerdir. Mesela hangi alanlarda hangi özel kütüphaneler ile çalışabileceğiniz konusuna şöyle bir örnek verebiliriz:

Python Kütüphaneleri
Python Kütüphaneleri

Diğer Avantajlar: Açık kaynaklı olması, bundan ötürü ücretsiz olması, hızlı bir şekilde deneme yapılmasının kolay olması, sonuçları adım adım görüp daha kolay bir test aşaması sunması, ayrı bir derleyici kullanmanıza gerek olmaması sonucu vakitten ekstra tasarruf etmeniz gibi şeyler diğer avantajlarıdır.

Neden Python Kullanmamalıyım? (Python’un Dezavantajları)

Python; her ne kadar çeşitli alanlarda kaliteli uygulamalar yazmak için bir çok avantajı bize sunsa da elbette kimi eksiklikleri ve gücünün yetmediği yani dezavantajlı olduğu alanlar da vardır. Python’un dezavantajları ise şunlardır:

.#. Python programlama dilinde hızlı işlem yapma kabiliyeti ön planda olduğu için büyük çaplı ve ağır kodlamaya sahip programlarda fazla işlevsellik sağlayamazsınız. Bu tarz projelerde C ve C++ gibi programlama dillerini tercih edebilirsiniz.

.#. Her ne kadar kullanım alanlarında oyun yapmada kullanılıyor desek de bir önceki maddede belirttiğimiz sebepten dolayı oyun yapımı ve robotik kodlamada da fazla işlevsellik sağlayamazsınız. Ama Python ile yapılmış ve ses getirmiş sağlam oyunlar da mevcuttur.

.#. Python yüksek düzey bir programlama dili olması sebebiyle sistem düzeyinde programlama için uygun değildir. (Aygıt sürücüleri veya işletim sistemi çekirdeği istisnadır.)

.#. Ayrıca platformlar arası bağımsız “binary” dosyaları için çağrı yapan durumlarda da kullanılması önerilmemektedir. Elbette kullanabilirsiniz ama yapacağınız uygulamanın ne kadar etkileyici olacağı tartışılır.

Python Nedir? Ne İşe Yarar?
Python Nedir? Ne İşe Yarar?

Ne Zaman Python Kullanmalıyım?

.#. Anahtar Kavram: Hızlı çalışan programlar üretmek

İşte zurnanın zırt dediği yer ne zaman hangi programlama dilini tercih etmemiz gerektiğidir. Bir ton programlama dili var, hepsi ile hemen hemen aynı işlemleri yapabiliyorum ama Python programlama dilini ne zaman ve hangi sebeple kullanmalıyım diyorsanız bunun da cevabı şu şekildedir:

Veri Bilimi: Binlerce, yüz binlerce ve hatta milyonlarca veri ile uğraşmak zorundaysanız veya çeşit çeşit veri manipülasyonu yapmanız gerekiyorsa hızlı olması ve bu konularda size imkan sunmasından dolayı Python kullanılmalıdır. Mesela yapay zeka uygulamaları arasında yer alan makine öğrenmesinde tercih edilebilir:
(Ayrıca Bakınız: Makine Öğrenmesi Nedir? [Örneklerle])

Karışık Hesaplamalar: Karışık, uzun, bitmek bilmeyen hesaplamalarda zaman kaybetmemek adına yine bu dili tercih etmelisiniz.

Seri Programlama İşlemleri: Çok büyük yazılımların seri bir şekilde programlanması gerektiğinde C veya C++ gibi dillere göre daha kullanışlıdır.

Python Nedir - Rehber
Python Nedir – Rehber

Python İsmini Nereden Alır?

İnsanların çoğu, ismin Python olmasına ve bir çok yerde yılan figürü ile temsil edilmesi şeklindeki yaygın geleneğe aldanarak bu programlama dilinin, adını piton yılanından aldığını düşünür fakat yanılırlar.

Bu dilin yapımcısı olan Guido Van Rossumi, “The Monty Python” adlı bir İngiliz komedi grubunun, “Monty Python’s Flying Circus” adlı gösterisinden esinlenerek adlandırmıştır.

Eğer programlama öğrenmek istiyor ama nereden başlayacağınızı ve nasıl öğreneceğinizi bilmiyorsanız “Yazılım Öğrenmek – Programlama Öğrenmek” konulu rehberimize göz atabilirsiniz.

Technogezgin.com Bilgi
Python nedir, nerelerde kullanılır” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da; yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptainTR

Merhabalar. Ben bu internet sitesinin sahibiyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu sitede de; ufkunuzu açacak, bilgi hazinenizi katlayacak, bakış açınızı adeta uçuracak, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı