Bilgisayar MühendisliğiBilim ve Teknoloji

Şifre Oluşturma Rehberi (Zor Kırılan ve Kolay Hatırlanan)

Şifre oluşturma konusunda pek çok kişi maalesef ki sorun yaşıyor. Tıpkı yukarıdaki fotoğraftaki gibi cımbızla seçeceğiz kullanacağımız şifreleri. İşte bu yazıda hem çelik kadar sağlam olup kırılması zor hem de kolaylıkla hatırlanabilen şifreler bulmaktan bahsedeceğiz.

Genellikle insanlar şifre oluşturma işlemi sırasında şu ikilemde kalıyor:

 • Güçlü ve yaratıcı bir şifre oluşturayım deseniz hatırlayana kadar canınız çıkıyor ve hatta hatırlayamadığınız bile oluyor.
 • Kolayca hatırlanan bir şifre oluşturayım deseniz de gönlünüz hiç rahat olmuyor. Hep arkanıza bakasınız geliyor. Bu arada en baştan önemli bir uyarı yapalım;
İlginç ve Yaratıcı Şifre Örnekleri
İlginç ve Yaratıcı Şifre Örnekleri

“Bu şifre asla kırılamaz diyebileceğimiz bir şifre yoktur. Fakat kırılması en zor olan şifreler size ait şahsi detay bilgilerle hazırlanan şifrelerdir. Bu şifrelerin tahmin edilmesi veya çeşitli programlar kullanılarak kırılması güç olacaktır.”


Güçlü Şifre Oluşturma Rehberi

1. Klavye Dizgilerinin Gücü

Hatırı sayılır sayıda kişi şifre oluşturma sırasında klavye dizgisi kullanır. Klavye dizgisi nedir diyen arkadaşlar aşağıdaki şu görsele bakabilirler.

Klavye Dizgileri ile Şifre Oluşturma
Klavye Dizgileri ile Şifre Oluşturma

Fakat size güzel bir ipucu vereyim. Dizgiyi oluştururken tek yönlü oluşturmayın. Mesela örnek vermek gerekirse:

 • QWERTY1234
 • ASDFGH7890

Bu gibi dizgileri şifre oluşturma sırasında kullanmayın. Bence bu işin içine bir de yaratıcı düşünce ile farklı yöntemler katarsanız oldukça eğlenceli bir şekilde en sağlamından şifreyi elde etmeniz mümkün. :)

Güçlü, Yaratıcı ve Özgün Şifre Oluşturma Yöntemleri Bu Yazıda
Güçlü, Yaratıcı ve Özgün Şifre Oluşturma Yöntemleri Bu Yazıda

Dediklerimizi bir de örnek ile taçlandıralım. Mesela biraz yukarıdaki fotoğrafta çizilen kırmızı izi soldan sağa doğru takip ederek yolu izlersek, şöyle bir şifre elde etmiş oluruz: “3waxcvgy7890-=”

Yani şimdi açık sözlü olalım sizce böyle işsizce bir şifreyi kim deneyerek kırabilir ki :) Bulsa bile en sondaki özel işaretlerde tıkanması olasıdır.

Özgün Şifre Oluşturma Yöntemleri
Özgün Şifre Oluşturma Yöntemleri

2. Ya Tekerlemelere Ne Dersiniz?

Merak etmeyin direkt olarak “O piti piti, …” diye yazmayacağız :) Burada da bambaşka bir teknik kullanacağız.

 • Tekerlemenin her kelimesinin ilk harflerini büyük yazacağız.
 • Kendimiz bazı harfleri belirleyip; onları da sayı ile ifade edeceğiz.
 • Yine kendimiz şifrenin en sonuna veya en başına özel bir karakter ekleyeceğiz.

Örneklerle Pekiştirelim: Örneğin ‘Portakalı soydum. Başucuma koydum. Ben bir yalan uydurdum. Duma duma dum. Kırmızı mum.’ tekerlemesi ile oluşturacağınız şifre şu olacak: (S’yi 5 ile, P’yi 6 ile yazalım. Sonuna da ünlem ekleyelim.)

65BkBbyuDddKm! nur topu gibi şifremiz oldu, haydi hayırlı uğurlu olsun. :)

Ufak Bir Uyarı
Ufak Bir Uyarı

3. Şarkı Sözü veya Özdeyişlerle Şifre Oluşturma

Tekerleme bölümünde belirttiğimiz taktikler dizisini, sevdiğiniz bir şarkının sözü veya bilindik atasözü / deyimler üzerine de uygulayabilirsiniz.

Bir önceki örnekte “S” harfi yerine 5 kullanmanın pek çok insanın aklına gelmesi olasıdır. (Zaten S harfi ve 5 rakamı birbirine benziyor şekil itibari ile)

Bu tarz şeylerin de önüne geçmek için mesela S harfi yerine 9 rakamını, D harfi yerine * işaretini kullanmaya ne dersiniz? Sizce bu çılgınca fikri kaç kişi düşünecek ki? Pardon kaç kişi düşünebilir ki? Ha cümlelerin sonuna da herhangi bir noktalama işareti seçebiliriz.

İnternet’te Bu Taktiği Veren Sayfanın Verdiği Örnek: ‘Drama köprüsü bre Hasan, dardır geçilmez. Soğuktur suları bre Hasan. Bir tas içilmez.’

İlgili düzenlemeleri yapınca şifremiz “3kbh3g99bhBti&” oldu.

Şifre Oluşturma Hakkında Bir Uyarı
Şifre Oluşturma Hakkında Bir Uyarı

4. Peki Ya Özel Günlerle “Şifre Oluşturma”ya Ne Dersiniz?

Hep şifre oluşturma hakkında cümlelerden ve dolayısı ile harflerden bahsettik. Peki ya bu sefer sayıları kullanmaya ne dersiniz?

 • Rastgele numaralar aklımızda kalıcı olmayacağı için sizin için anlamlı tarihleri kullanabilirsiniz.
 • Tabi biz bir evlilik yıl dönümü gibi bir çok kişinin kolayca bulabileceği bir şeyi de tasvip etmiyoruz.
 • Daha detay tarihler seçin. Çok sevdiğiniz bir oyuncunun doğum veyahut ölüm tarihi olur, büyük tarihi olayların olduğu tarihler olur, sevgilinizle tanışma tarihiniz olur… Uzar gider bu liste.

Güzel Bir Örnek: Velhasıl, 29/10/1923 ve 29/05/1453 tarihlerini kullanalım biz. Eğik çizgileri küçük L harfi ile değiştireceğiz. Ayrıca iki tarihin arasına da < işaretini kullanacağız. (Siz isterseniz başka şeyler kullanın) En sona da bambaşka bir karakter daha ekleyip eşeğimizi sağlam kızağa bağlamış olalım.

Sonuç olarak şöyle bir şifre elde ettik: 29l10l1923<29l05l1453X

Yani şimdi açık sözlü olalım sizce böyle işsizce bir şifreyi kim deneyerek kırabilir ki :)

Güçlü Şifre Oluşturmanın Önemi Daha İyi Anlatılamazdı
Güçlü Şifre Oluşturmanın Önemi Daha İyi Anlatılamazdı

5. İşinizle Alakalı Şeylerle Şifre Oluşturma

Yukarıdaki taktiklerin bir benzerini kariyerimizle, mesleğimizle, hobilerle, iş yerimizle ilgili bilindik cümlelerde de kullanabilirsiniz.

Hatta daha da ileriye gidiyorum, patronunuzun direkt ona ait, söylenince aklınıza direkt onu getirecek özgün bir cümlesi varsa onu da kullanabilirsiniz.

Troll ve Komik Şifre Örnekleri
Troll ve Komik Şifre Örnekleri

Neyse lafı daha fazla uzatmadan İnternet’teki hazır bir örneği daha sizlerin huzuruna sunalım:

Seçtiğimiz cümle şu: ‘Logoyu bir tık büyütelim. Renkleri kurumsala uygun revize edelim.’ Biz bu cümleyi kullanacağız. Bu sefer R harfini 2 ile, B harfini 8 ile değiştireceğiz. Cümlenin / şifrenin en son kısmına da özel bir karakteri ekleyeceğiz. Mesela biz yüzde işaretini (%) ekleyelim. Son durumda şifremiz şöyle olacak: “L8t82ku2e%

BİLGİ: Sadece rakamlardan oluşan 6 haneli bir şifre 3 dakikada çözülebilirken, rakamlar, küçük/büyük harfler, işaret ve sembollerin de olduğu 9 haneli bir şifre 44.530 yılda ancak çözülebiliyor.

NOT: Bu kısımdaki tekniklerin bazıları şu sayfadan alıntıdır.

Elmas Gibi Sağlam Şifre Oluşturma için Rehber
Elmas Gibi Sağlam Şifre Oluşturma için Rehber

Bu Konu Neden Önemli?


“İnternet üzerinde güvenlik iyi bir şifre kullanmaktan geçer. Ama güçlü bir şifre oluşturma da İnternet üzerinde güvenlik için tek başına yetmez.”


Ayrıca bir habere göre “sadece” Türkiye’de 1 milyon kişinin hesabı bu konudan dolayı güvende değilmiş. Durumun vahametini siz anlayın artık.

2 Adımlı Doğrulama Kullanın

Şunu da belirtelim, güçlü ve kırılamaz şifre oluşturma yapmış olsanız da, çeşitli zararlı yazılımlar ve virüsler aracılığı ile sizin tüm şifrelerinize ulaşabilirler.

Şifremi değiştireyim yeah diyor olabilirsiniz fakat yine işe yaramayacaktır. Her şifre değiştirdiğinizde “keylogger” veya Türkçesi ile klavye dinleme sistemi tarzı virüsler aracılığı ile değiştirdiğiniz şifreler karşı tarafa gidecektir.

Bu tarz şeylerin önüne geçebilmek için güçlü şifre oluşturma nın yanı sıra 2 adımlı doğrulama kullanmanızı da öneriyoruz. Üstelik sanal alemdeki güvenliğine hiç güvenmeyenlere farklı sıfır hat alıp, sırf bu işlerde kullanmasını da önerebiliriz.

Tik işareti
Artık Güvendesiniz

Şifre Oluşturma Sırasında Sıkça Yapılan Hatalar

(1) Herhangi bir yerdeki kullanıcı adınızı, hesap adınızı şifre olarak kullanmanız önerilmez. Hatta şifrenizin içerisinde de kullanıcı adınız geçmemelidir.

(2) Şifrelerinizi oluştururken şahsi bilgilerinizi kullanın fakat kullandığınız veriler kolaylıkla bulunabilecek veriler olmasın. Örnek vermek gerekirse; adınızı, doğum tarihinizi, evlilik / sevgili olma tarihinizi, kimlik numaranızı, evcil hayvanınızın adını, yani bu tarz şeyleri kullanmayın.

(3) Şifre oluşturma sırasında şunların mümkün ise hepsini mutlaka kullanmaya bakın:

 • Büyük ve küçük harfler: (A,a,B,b…Z,z) Sadece büyük veya sadece küçük harf kullanmaktan kaçının. Hem büyük hem de küçük harfleri birlikte kullanmanız önerilir. Ayrıca Q, X, W gibi klavyede olan yabancı karakterleri de kullanabilirsiniz.
 • Noktalama İşaretleri: (. , ; …) Çelik gibi sağlam bir şifre için noktalama işaretlerini ve hatta az bilinen noktalama işaretlerini -mesela ters eğik çizgi (\) gibi- kullanın.
 • Özel İşaretler: (*, +, -, …) Elmas gibi sağlam bir şifre için de özel işaretleri de şifrenize ekleyin.
 • Rakamlar: (0,1,2…9) Açıklamama bile gerek yok sanırsam… Bu saydığımız 4 şeyi de şifre oluşturma sırasında kullanın.
Cımbızla Seçilecek Kadar Sağlam Şifre Oluşturma
Cımbızla Seçilecek Kadar Sağlam Şifre Oluşturma

(4) Şifrede ardışık sayılar, ardışık harfler veya klavyede yan yana bulunan tuşları kullanmamaya çalışın. Örnek vermem gerekirse; 123456, abcd, qwerty, asdf gibi şifreleri kullanmayın. Bu arada bu 4 şifrenin Türkiye’de en çok kullanılan şifrelerden olduğunu biliyor muydunuz? (Kaynakça)

(5) Bu arada ne kadar uzun şifre o kadar iyi şifre. İnternet ortamında genellikle en az 8 haneden oluşması önerilir.

(6) Şifrelerin çevrenizdeki kişiler tarafından tahmin edilerek bulunmaması için 3. ve 4. maddelerdeki taktikleri kullanarak karmaşık şifreler oluşturun.

(7) Daha sonra da bu şifreleri aklınızda kalacak şekilde kodlayın. (Üstte anlattık zaten) Ama yine de bir örnek vermek gerekirse:

Kardeşim Ahmet 12 Nisan 2004 yılında doğdu: kA12n+2004Yd!

Farklı Yerlerde Farklı Şifreler Oluşturun

Kesinlikle ama kesinlikle farklı ortamlarda aynı şifreyi kullanmak gibi bir hataya düşmeyin. Neden mi? Düşünsenize bir bilemediniz iki tane şifreniz var. Kazaran bir tanesi öğreniliyor. Ardından tüm hesaplarınızı patlatırlar. Hesapları geri alması falan hep siz uğraşacaksınız sonuçta…

Bu yüzden farklı ortamlarda farklı şifre oluşturma hayati derecede önemlidir.

Kendi Yapımımız Şifre Oluşturucu Program

Doğru adrestesiniz! Yoksa bu yazıyı okuduktan sonra siz de mi “Bunlar karman çorman taktikler, bunlar ile hiç uğraşmayalım hocam!” dediniz? Bu sorundan bıkkın olan sizler “bu yazıda belirttiğimiz şeylerin çoğunu otomatik olarak yapabilen” için hazırladığım şifre oluşturma programını kullanabilirsiniz. Detaylar için aşağıdaki bağlantıya tıklayın:

Techno Gezgin – Şifre Oluşturucu Program

Sizde “şifre oluşturma” hakkındaki sorularınızı yorumlar aracılığı ile sorabilirsiniz. Ayrıca YANLIŞ BİR BİLGİ varsa da bize yorumlar vasıtası ile bildiriniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptainTR

Merhabalar. Ben bu internet sitesinin sahibiyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu sitede de; ufkunuzu açacak, bilgi hazinenizi katlayacak, bakış açınızı adeta uçuracak, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı