Bilgisayar Mühendisliği

Sitemde Resimler Gözükmüyor Sorunu [Çözüm]

İnternet sitemde resimler gözükmüyor, normalde gözüküyordu, neyi yanlış yaptım, nasıl düzeltebilirim acil destek kuvvet lazım diyorsanız doğru adrestesiniz. Bu yazı dertlerinizin dermanı olacak.

Bu Sorunun Temel Sebebi: Yaptığınız bir optimizasyon, ayar veyahut güncelleme sonrası görsellerle ilgili kodlama yapısının bozulması ve resimlerin sunucu dışından çekilmesi bu sorunun temel iki sebebidir.

Tabi bu dediğimiz her durumda geçerli değildir fakat çoğu durumda bu sorunun sebebi budur. Gelin bu sorunun çözüm yollarına bir göz atalım.

Sitemde Resimler Gözükmüyor Sorunu Çözümü

(1) Eğer tüm resimler değil de bir kaç resim görünmüyorsa bu sorunun sebebi resimlerin doğrudan sunucuya yüklenmemesi olabilir. Bu nasıl oluyor derseniz;

Wordpress URL ile Resim Yükleme
Wordpress URL ile Resim Yükleme

Gördüğünüz üzere başta Wordpress olmak üzere, bir çok site alt yapısı size başka sitelerden URL olarak resim yükleyebilme imkanı sağlar.

Fakat bu özelliği kullanmak gerçekten saçma bir hatadır. Hem sitenizi yavaşlatır, hem de o siteler kapanınca / o sitelerdeki içerikler silinince otomatik olarak sizin sitedeki resimler de patlar.

Çözüm: Yeni (benzer) resimler bulup sunucuya yüklemek, sunucudan da içeriğe eklemek

(2) Eğer sitenizde tüm resimler görüntülenmiyorsa CSS / Javascript ve HTML kodlarını optimize ederek sitenizi hızlandıran eklentiler bazı temalarda görüntü bozukluğuna yol açabilir.

Çözüm: İlgili eklentiler kurulu ise, eklentileri teker teker devre dışı bırakıp test ederek hangi eklentinin bu soruna sebep olduğuna karar verebilirsiniz.

Kırık Resimler - Sitemde Resimler Gözükmüyor Sorunu ve Çözümü
Kırık Resimler – Sitemde Resimler Gözükmüyor Sorunu ve Çözümü

(3) HTML kaynak kodunun, resimlere giden yolunun (uzantısının) doğru olup olmadığını kontrol edin. Bu kontrolü yaparken dosya yolunun büyük / küçük harfe duyarlı olduğunu unutmayın.

Örnek: Orijinal resim dosyasının adı “image.jpg” olmasına karşılık kaynak kodunda “Image.jpg” için bir bağlantı varsa resim görüntülenemez.

(4) Site hızlandırma için sayfanın üst kısmında (header) bulunan CSS dosyalarını sayfanın alt kısmına (footer) alınıp oradan yüklenmesini sağlıyorsanız bu durum sitenin ilk yüklemesinde anlık bir görüntü bozukluğuna sebep olur.

Çözüm: CSS dosyaları normalde sayfanın üst kısımda yüklenir. Sizler kurduğunuz eklentilerde veyahut kendi ellerinizle eklediğiniz kodlarda böyle bir şey olup olmadığını kontrol edin. Eğer varsa kaldırın.

Not: Sitenizin hızını arttırmak adına kodları sayfanın alt kısmından yükletme işlemini Javascript dosyaları için yapmanızda herhangi bir sakınca yoktur.

TechnoGezgin.com Soru
Site hızı konusunda istediğiniz yere hala ulaşamadınız mı? O zaman detaylı ve profesyonel taktikler için Google Pagespeed İnsights ile Site Hızlandırma Profesyonel Rehber konulu yazımıza bakabilirsiniz.

Profesyonel İpucu: Bu sorunu düzeltmeyi başarıp başaramadığınızı kontrol etmeden önce tarayıcı ön belleğini temizleyin. Yoksa her seferinde sitenizi aynı durumda göreceksiniz.

Veyahut gizli sekme açıp, her seferinde oradan giriş / çıkış yapın. Gizli sekmelerin hepsi kapatıldığında, gizli sekmelerin ön belleği temizlenir. Ön bellek temizlenmediği taktirde tarayıcınız size son ön belleği (sitenin bozuk halini) gösterir.

Technogezgin.com Bilgi
Sitemde resimler gözükmüyor sorunu” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da; yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

-Reklam-

MrKaptainTR

Merhabalar. Ben bu internet sitesinin sahibiyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu sitede de; ufkunuzu açacak, bilgi hazinenizi katlayacak, bakış açınızı adeta uçuracak, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışıyorum.

5 Yorum

  1. Merhaba, tüm seçenekleri denedim ama çözüm olmadı. Çoğı wodpress temasında resimler gözüküyor ama benim kurmak istediğim temada resimler gözükmüyor

    1. Hocam sitenizde logonuz gözüküyor, demek ki siteyle alakalı bir sorun yok. Siz resimleri doğru şekilde yüklediğinize emin misiniz?

  2. merhaba. dosyaları ftp den yüklediğim sitemin logo dahil resimleri görünmüyor. neden olabilir yardımcı olurmusunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı